Jetřichovické vyhlídky

Čvc 24, 2023

Jetřichovické vyhlídky patří mezi nejhezčí výlety v Českém Švýcarsku. Do Jetřichovic lze dojet vlastním autem na parkoviště „Pod Poštolčím kuželem“. Parkovné na celý den stojí 100 Kč, lze ho zaplatit v hotovosti nebo kartou. Druhou možností je využití turistického autobusu č. 434, který jede z náměstí ve Chřibské (2 km pěšky), v Jetřichovicích je ideální vystoupit na zastávce „Jetřichovice host.“.

Z parkoviště či autobusové zastávky se vydáte po červené turistické značce. Minete několik roubených domů a také bývalou jetřichovickou ozdravovnu.

Hned ze začátku vás čeká velký stoupák převážně po schodech k první z Jetřichovických vyhlídek – Mariině skále. Za odměnu na vás čeká krásný dřevěný altán, který je zde od února 2021. Na reportáž z usazování se můžete podívat na webu České televize.
Výhledy jsou přímo dechberoucí, vidět můžete nejvyšší horu Českého Švýcarska Růžovský vrch, dále Děčínský Sněžník a stolové hory v Saském Švýcarsku.

Z Mariiny vyhlídky pokračujte dále po červené, po cestě můžete prozkoumat převis Balzerovo ležení, který dříve sloužil jako úkryt pro lovce tetřevů. Za 200 metrů odbočíte vlevo na vyhlídku Vilemínina stěna. Z té je krásný výhled na Mariinu skálu. A když budete mít štěstí, můžete zahlédnout Čápa černého, který je však velmi vzácný.

Po červené budete pokračovat i nyní, až pod poslední Jetřichovickou vyhlídku Rudolfův kámen. Výstup je na něj nejnáročnější, polezete po schodech a žebřících až k vyhlídkovému altánu. Ale za ten výhled to vážně stojí!

Z Rudolfova kamene se vraťte zpět na rozcestí Purkartický les, a pokračujte dále po žluté až k Louce na Tokáni. Buď si můžete udělat zacházku k lesním chatám a dát si něco dobrého k jídlu a pití, nebo se dát vlevo a pokračovat Táborovým dolem po cyklostezce.

Čeká vás necelé 3 kilometry dlouhá procházka krásným skalním městem. Při kochání se nezapomeňte odbočit vlevo na neznačenou cestu Malým mokrým dolem.

Po 1,5 kilometru se napojíte zpět na zelenou a půjdete rovně kolem skalních útvarů Tuláčka, Četníka a Hezouna.

Od zelené se odpojíte vpravo na místní žlutou značku. Půjdete skrz Pfeiferův lesík a bude vás čekat poslední stoupání tohoto výletu až k vyhlídce Treppenstein. Nyní budete pokračovat dále po žluté a na rozcestí s modrou turistickou se dáte vlevo.

Na závěr cesty na vás čeká pohled na všechny Jetřichovické vyhlídky a bývalou ozdravovnu.

Trasu si můžete zobrazit přímo v mapách.cz.

Délka trasy: 12,8 km
Převýšení: 495 metrů
Čas: 4-5 hodin
Vhodnost pro kočárky: ne
Doba jízdy autem: 20 minut
Parkoviště: ano, 100 Kč za celý den
Veřejná doprava: ano, autobus č. 434 z náměstí ve Chřibské
Možnost občerstvení: ano, v obci Jetřichovice či se zacházkou k lesním chatám na Tokáni