Jedlovské rybníky – výlet v Lužických horách

Čvc 24, 2023

Na jeden z prvních výletů bychom vás chtěli vzít na Jedlovské rybníky. Půjdete převážně po lesních cestách a jsme si takřka jisti, že než lidi, budete v lese potkávat především zvířata. Cesta je dlouhá 13 km a zabere vám zhruba tři až čtyři hodiny. Doporučujeme si s sebou vzít nějakou svačinu, po cestě je možné občerstvení jen v železniční stanici Jedlová, do které je to ale zacházka.

Trasa začíná hned u pensionu, po silnici se vydáte proti proudu říčky Chřibské Kamenice. Cestou se můžete kochat roubenými chalupami, kterých uvidíte po celém Českém Švýcarsku a Lužických horách víc než dost. Po pár metrech od cedule konec obce zahnete vpravo na lesní neznačenou cestu. Čeká vás nejnáročnější část procházky. Kopec není nijak prudký, ale je především dost dlouhý. Za odměnu na vás bude čekat třeba liška, srnka nebo veverka.

Je dobré vědět, že v této části lesa nejsou neobvyklým tvorem divočáci, proto dávejte pozor na sebe i na své pejsky, a nenechte je běhat na volno.

Na rozcestí se připojíte na žlutou turistickou trasu. Místní jí říkají „Dlouhá míle. Po této cestě půjdete 2,5 km a dáte se po neznačené stezce doprava. Po chvíli narazíte na železniční trať. Ta je stále funkční a když budete mít štěstí, nějaký vlak třeba uvidíte. Vidíte rybník? Ještě to ale není ten Jedlovský, je to rybník Rolský. Nebojte, k prvnímu z Jedlovských rybníků už je to jen 600 metrů.

Prvním z Jedlovských rybníků je rybník Malý, druhý je rybník Velký. Břeh jednoho z rybníků je ideálním místem na svačinu a odpočinek. Po odpočinku budete pokračovat po cyklostezce na rozcestí s červenou turistickou trasou. Dáte se doprava až dojdete pod Velkou Tisovou. Budete i nadále pokračovat po červené.

Nyní jste na „Okružní cestě, v jejímž okolí se nachází několik řopíků, které byly součástí lehkého opevnění vystavěného mezi lety 1937-1938. Po vykácení velké části stromů se vám naskytne výhled na celou Chřibskou přehradu. Před Malou Tisovou se dáte doprava po neznačené cestě, po které dojdete zpět až do Horní Chřibské.

Celou cestu vám dělal společnost Malý Stožec a Jedlová hora. Na konci procházky budete mít z louky výhled na téměř celou Chřibskou. Minete Tomiškův rybník a na křižovatce se dáte doprava. Zpět do pensionu už je to zhruba 500 metrů. A jste doma! Za odměnu na vás bude čekat dobrá limonáda nebo zmrzlina. 

Tip: naším společníkem na cestách jsou mapy.cz, bez těch bychom si žádný výlet neuměli představit. Spolehlivě vás všude dovedou, proto doporučujeme jejich stáhnutí do vašeho telefonu. Ne všude je však pokrytí mobilním internetem, proto je dobré mít staženou i potřebnou část mapy.


Délka trasy: 13 km
Převýšení: 265 metrů
Čas: 3 – 4 hodiny
Vhodnost pro kočárky: ano
Možnost občerstvení: ano, ale se zacházkou do železniční stanice Jedlová (cca 3 kilometry navíc)